Türkiye Cumhuriyeti

Nairobi Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Büyükelçi H. Avni Aksoy’un Ramazan Bayramı Mesajı , 18.08.2012

Sevgili vatandaşlarım, sevgili dostlarım,

Kendimizi bir kez daha eğittiğimiz, bize doğduğumuzdan bu yana verilen manevi öğretilerimizi pekiştirdiğimiz, en temel ihtiyaçlarından yoksun olanların halini bizzat yaşayarak empati kurmayı hatırladığımız, nefsimize hakim olmayı bildiğimizi bir kez daha kendimize ispatlayıp, karınca kaderince tefekkür ederek Tanrımızın rızasını aradığımız bir mübarek Ramazan ayı daha geride kaldı. Her defasında olduğu gibi bu kere de bir ay boyunca kendi kendimizle yıllık hesaplaşmalarımızı yaptık ve nihayet sevgi, karşılıklı anlayış, kardeşlik, dostluk, barış ve en önemlisi affetme duygularımızı tazeleyeceğimiz bir Ramazan Bayramına daha ulaştık.


Kişisel bakımdan, geçtiğimiz yıllardan farklı olarak Ramazan Bayramını bu doğası güzel, insanı sıcacık ve bizi dostlukla kucaklayan ülkede sizlerle birlikte kutlayacak olmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

 

Ramazan Bayramı ailevi ve insani değerlerimizin yaşatılmasına ve yeni nesillere aktarılmasına en önemli vesilelerden biridir. Aynı zamanda, bu Bayram toplumda barış ve huzur ortamının pekişmesine, dargınlık ve küskünlükleri sona erdirmeye, kısır çekişmelerden ve kırgınlıklardan uzaklaşmaya, toplumsal, ailevi ve komşuluk bağlarının kuvvetlenmesine imkân verir. Gönül ister ki, insani ve manevi anlamı bu kadar büyük olan Ramazan Bayramı birbirimizi yekdiğerinden ayırt eden farklılıkların yüzeyselliğini anlamamıza, hepimizin aynı toprağın kimliğini taşıdığımızı, hepimizin her şeyden önce ve her şeyin üzerinde insan olduğunu hatırlamamıza, unutmamamıza da vesile olsun.

 

Ait olduğumuz vatanımızdan uzakta, yalnız ya da ailelerimizle birlikte geçireceğimiz bu Bayramda, aynı nüfus cüzdanını taşıyan vatandaşlar olarak birlik, beraberlik ve kardeşlik duyguları içerisinde birbirimize destek olarak daha aydınlık bir geleceğe umutla bakacağımıza yürekten inanıyorum.

 

Bu duygu ve düşüncelerle Ramazan Bayramımızı kutluyor, sağlık, huzur ve mutluluk içinde, kardeşliğin yeniden doğduğu, dargınların barıştığı, belki durgun, belki coşkulu, belki yorgun, yine de mutlu, yine de umutlu ve her şeye rağmen, yine de sevgi dolu nice bayramlara hep birlikte ulaşmayı diliyorum.