Türkiye Cumhuriyeti

Nairobi Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Büyükelçi H. Avni Aksoy'un Cumhuriyet Bayramı Mesajı , 28.10.2013

Sevgili vatandaşlarım, sevgili dostlarım,

Yarın Cumhuriyetimizin 90ncı kuruluş yıldönümünü kutlayacağız. Daha önce de vurguladığım gibi, 29 Ekim 1923 milletimizin kaderini tayin hakkını eline aldığını dünyaya duyurduğu tarihtir. Ne mutlu ki bu en büyük milli bayramımızı dünyanın bu köşesinde sizlerle birlikte bir kez daha kutlama fırsatını bulmaktayım.

Her 29 Ekim'de Cumhuriyetimizin ne zor şartlar altında ve ne yoksunluklarla kurulduğunu, o dönemdeki insanımızın ne fedakarlıklara katlandığını ve hangi umutları taşıyarak bu adımları attığını hatırlarız. Bugünlere erişmemizi, bir bölge gücü olmanın ötesine geçerek bir dünya devleti, hatta küresel güç olmak yolunda adım atmaya başlamamızı bu fedakarlıklara borçluyuz.

Cumhuriyetimiz elbette bir günde kurulmadı. Cumhuriyet demek bir devrimler silsilesi demektir. Cumhuriyetimizi kurulması bu devrimlerin de başladığını duyurmuştu. Bugün de o devrimlerin devam ettiğine tanık oluyoruz.

Cumhuriyetimiz aynı zamanda tüm ezilen halklara da örnek olmuş, bunlar karşılarındaki egemen güç ne kadar üstün olursa olsun mücadeleden vazgeçmemeleri gerektiğini ve başarının "başaracağım" diyene ait olduğunu kavramışlardır. Bu bakımdan Cumhuriyet bir ışıktır.

Cumhuriyetimizin kurulması aynı zamanda ülkemizi müstemleke, halkımızı köle haline getirmek isteyenlere çağdaşlık iddiasıyla karşı çıkarak Türk insanının ulus devlet olmak mücadelesi verdiğini kanıtlamış, artık karşılarında tüm renkleri ve nüanslarıyla bir milleti temsil eden ve birbirine sıkı sıkıya bağlı bir güç bulmuştur.

Birlik ve beraberliğe ihtiyacımız her zamankinden daha çoktur. Birbirimize olan bağlılığımızı dosta ve düşmana kanıtlamanın zamanıdır. Eğer geçen yüzyılın başında, o yokluklarla koskoca bir Cumhuriyet kurabildiysek, bugün geldiğimiz noktada, elimizdeki imkanlarla Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün bize gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyini de yakalayabilir, geçebiliriz.

Bu vesileyle, Cumhuriyetimizi kuran, büyüten ve bu düzeye getiren, varlıklarını Cumhuriyete adamışlardan şehit olanlara rahmet, yaşayanlara sağlıklı ömürler diliyorum. Cumhuriyetimiz kutlu ve ilelebet payidar olsun.