Türkiye Cumhuriyeti

Nairobi Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Büyükelçi Aksoy'un 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı , 30.10.2014

Aziz vatandaşlarım,

Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün öncülüğünde ülkemizin bir ulus devlet olarak tüm dünyaya ilan edilmesinin 91nci yıldönümünü kutlamaktayız.

Ülkemizin bölgesinde ve tüm dünyada çeşitli sınamalarla karşı karşıya bulunduğu bü zorlu dönemi gücünü halkın iradesinden alan demokrasinin temel ilkelerinden asla taviz vermeden atlatacağına olan inancım tamdır.

29 Ekim 1923'de Cumhuriyetimizin ilanı, 30 Ağustos 1922 tarihinde kazanılan askeri zaferden ve bunun 24 Temmuz 1923'te Lozan Barış Antlaşmasıyla dünyaya, daha önemlisi Birinci Dünya Savaşının galiplerine kabul ettirilmesinden sonra ulusal tam bağımsızlık çabalarımızda gelinen ilk ve en önemli siyasi aşamadır. Cumhuriyetimizin ilanıyla Türkiye kendini bir imparatorluk artığı, yıkıntı ve çöküntü içindeki bir ulusun kendine acıdığı bir toprak parçası değil, yepyeni, çağdaş değerler üzerine kurulmuş modern bir devlet kurduğunu tüm dünyaya ilan etmiştir. Bu, 91 yıldır olduğu gibi sonsuza kadar kutlanması, kutlanırken de hangi şartlarda gerçekleştirildiği hatırlanması gereken bir iftihar vesilesidir.

30 Ağustos Zafer Bayramımız vesilesiyle de dile getirdiğim gibi, bugün ülkemizin kalkınmasında hangi yolu tercih etmemiz gerektiğini özgürce tartışabiliyorsak, bir zamanlar ülkemizi bölüşüp parçalamaya kalkışanlarla eşit şartlarda bir siyasi ve ekonomik birliğe üye olmayı düşünebiliyorsak, istediğimiz inancı hürce yaşayabiliyor isek, hatta inanmama özgürlüğümüz varsa ve en önemlisi yöneticilerimizi özgür irademizle belirleyebiliyorsak, bunları uzak görüşlü, derin vizyon sahibi Cumhuriyetimizi kuranlara ve yaşatanlara borçluyuz.

Her türlü rengi, tadı ve kültürüyle ülkemizin çağdaş dünyada yer almasının 91 yıl önce bugün ilan edilen Cumhuriyetimizle başladığı bilinciyle Cumhuriyet Bayramımızın kutlu olmasını diliyor, bu vesileyle hepinize selam ve saygılarımı sunuyorum.

H. Avni Aksoy

Büyükelçi