Türkiye Cumhuriyeti

Nairobi Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri Hakkinda Duyuru , 28.08.2015

Yurtdışında yaşayan ve seçmen niteliğine sahip olan vatandaşlarımızın 26. Dönem Milletvekili Seçimlerinde oy kullanabilmeleri için Yurtdışı Seçmen Kütüğü’nde kayıtlı olmaları; Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kaydolabilmek için de  Büyükelçilikler ya da Başkonsolosluklara başvurarak adres beyanında bulunmuş olmaları zorunludur.

 

26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için Yurtdışı Seçmen Kütüğü 2 Eylül Çarşamba günü Türkiye saati ile 08.00'den itibaren www.ysk.gov.tr adresinde ilan edilecektir. İlan işlemi, 10 Eylül 2015 Perşembe günü Türkiye saati ile 17.00'de sonlandırılacaktır.

 

Vatandaşlarımızın, belirtilen tarihler arasında www.ysk.gov.tr websayfasındaki “Yurtdışı Seçmen Sorgulama” ekranı üzerinden seçmen kütüğündeki kayıtlarını kontrol etmeleri gerekmektedir.

 

Bu kontrol sonucunda:

a) Seçmen niteliği taşıdığı ve yurtdışında yerleşik olduğu halde ya da daha önce adres beyanı yapmış olmasına rağmen yurtdışı seçmen kütüğünde ismi bulunmayan;

 

b) Kayıtlarında düzeltme veya yerleşim yeri değişikliği yapmak isteyen vatandaşlarımızın, başvurularını yenilemek ve durumlarını bildirmek amacıyla Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesi’ne 10 Eylül 2015 Türkiye saatiyle 17.00’ye kadar şahsen başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Bu tarihten sonra ya da postayla yapılan müracaatlar dikkate alınmayacaktır.  Başvurularda T.C. kimlik numarasını taşıyan ve Türkiye Cumhuriyeti makamlarınca düzenlenmiş olan bir kimlik belgesi ibraz edilmelidir.

 

Yurtdışında ikamet etmekle birlikte, Yurtdışı Seçmen Kütüğü’nün askıda kalacağı 2-10 Eylül günleri arasında Türkiye’de bulunacak olan vatandaşlarımız, Türkiye’de kendilerine en yakın nüfus müdürlüğüne pasaportlarıyla birlikte başvurarak bu işlemleri yapabileceklerdir.

 

Vatandaşlarımızın kayıt işlemlerini kolaylaştırmak amacıyla, Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesi 5-6 Eylül Cumartesi-Pazar günleri saat 10.00-12.00 arasında açık olacaktır.

 

Saygıyla duyurulur.